Spotkanie autorskie z Natalią Usenko

W dniu 15.06.2012 r. gościliśmy Natalię Usenko- poetkę, tłumaczkę, autorkę książek dla dzieci. Spotkanie odbyło się w ramach VI Podkarpackich spotkań  pisarzy z młodymi czytelnikami –  „ Z książką na walizkach” organizowanej przez WiMBP w Rzeszowie.          Chociaż Panią Natalię gościliśmy w Filii Ośrodka Kultury w Nawsiu, to w spotkaniu brała udział liczna grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej z Brzezin – Berdechowa   (aktywnych czytelników, i uczestników licznych konkursów  organizowanych przez Bibliotekę).

„W krąg poezji  Natalii Usenko” (pod takim hasłem przebiegało spotkanie ) wprowadziła nas Sylwia Szydło , jedna z uczestniczek spotkania, recytując  wierszyk pt. „Słoneczko”. Następnie inicjatywę przejęła autorka, a że jest osobą energiczną, pełną pomysłów, toteż poprowadziła spotkanie w bardzo ciekawy sposób. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, każde pytanie  poetka  potraktowała poważnie i udzielała wyczerpujących odpowiedzi. Otrzymaliśmy wiele cennych informacji o życiu  i twórczości, warsztacie pisarskim, zainteresowaniach.

Poetka jest osobą utalentowaną, zna kilka języków obcych, gra na fortepianie i flecie poprzecznym, wspaniale śpiewa, wykonuje egzotyczne tańce, maluje, robi witraże, ma wielorakie zainteresowania. Pani Natalia pochodzi z rodziny o czteropokoleniowych tradycjach  pisarskich. Jest córką Danuty Wawiłow i współautorką  wielu jej  utworów.  Mąż poetki – Oleg Usenko – jest malarzem i ilustratorem książek. Wiersze zaczęła pisać już            w wieku przedszkolnym.  Całe swoje dzieciństwo spędziła w redakcjach i bibliotekach, dlatego ´´papierowa przyjaciółka” stała się jej nieodłącznym towarzyszem życia. Pierwszą książkę wydała w wieku piętnastu lat, ciągle pisze i wydaje nowe.  A pomysłów ma dużo. Inspiracją    a czasem pomysłodawcą dla pełnych ciepła wierszy oraz zadziornych i nieco niegrzecznych bajek był syn autorki – Kuba, a także wielu innych niezwykłych przyjaciół. Pomimo, że jak sama twierdzi Kuba wyrósł już z książeczek dla dzieci, jej inspiracją nadal pozostają najmłodsi czytelnicy.  Pisze dla dzieci  i o dzieciach, z dużą dawką humoru i ich zrozumienia.

Podczas spotkania zaprezentowała kilka swoich  utworów i zaśpiewała dwie ballady w języku  ukraińskim i rosyjskim .

Na kiermaszu, który odbył się podczas spotkania ,  dzieci miały możliwość zakupu najnowszych książek autorstwa Pani Usenko i otrzymania autografu pisarki.

Wizyta gościa okazała się wspaniałym przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Pani Natalia jest osobą miłą, ciepłą i sympatyczną, bardzo szybko nawiązuje kontakt                z uczestnikami, prowadzi spotkanie w zajmujący sposób. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest fakt, że czas spotkania wydłużył się o godzinę. Dzieci bawiły się znakomicie, o czym świadczyły ich uśmiechnięte buzie. To było naprawdę wspaniałe, pełne wrażeń popołudnie.

Skip to content