Informacje
Dane teleadresowe:
Kantorówka Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim
tel.: 17 77 88 451
730 367 100
39-110 Wielopole 242a
e-mail: kantorowka@gokiw.wielopole-skrz.pl
Muzeum czynne:
SEZON ZIMOWY: (listopad-marzec)
od poniedziałku do czwartku: 08.00 – 16.00
piątek: 12.00-20.00
sobota i niedziela: nieczynne
SEZON LETNI (kwiecień-październik)
od wtorku do niedzieli, w godz.: 10.00-18.00,
poniedziałek – nieczynne
Grupy zorganizowane (wycieczki) prosimy o wcześniejsze zgłoszenie terminu zwiedzania pod numerem 730 367 100
lub do GOKiW 17 77 88 450 wew. 1
Istnieje możliwość umówienia się w innym terminie (dzień, godzina) po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny.
Historia
Wystawa stała prezentowana na parterze Kantorówki ma popularyzować życie i twórczość Tadeusza Kantora w kontekście historii regionu i dziejów parafii Wielopole Skrzyńskie, ze szczególnym uwzględnieniem plebanii – miejsca narodzin artysty. Autorką scenariusza, kuratorem i opiekunem merytorycznym wystawy jest Małgorzata Paluch – Cybulska Kierownik Archiwum Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie.
Poznamy również drzewo genealogiczne i historię rodziny Tadeusza Kantora opracowane przez dr Klaudiusza Święcickiego.
Zobaczymy też ekspozycję obiektów ze spektaklu „Wielopole Wielopole” przygotowaną przez Bogdana Ręczyńskiego, aktora Teatru Cricot 2. Eksponaty pochodzą ze zbiorów krakowskiej Cricoteki. Jest tu również czytelnia w której udostępnione zostały liczne opracowania książkowe (często unikatowe wydania) na temat życia i twórczości Tadeusza Kantora.
Sercem działu regionalnego jest „Salonik z balkonem” – galeria i miejsce spotkań z wybitnymi postaciami świata sztuki, nauki i kultury. Tu organizowane będą wernisaże, warsztaty, projekcje filmów, wieczorki poetyckie i inne. Można też będzie odpocząć i zagłębić się w lekturze licznie zebranych i udostępnionych książek, katalogów o tematyce regionalnej.
Z nowym otwarciem, pojawiły się nowe możliwości, wielkie marzenia i plany związane z Kantorówką, która ma stać się skarbnicą kultury regionu, wokół której skupiać się będą przedstawiciele różnych środowisk twórczych, a ona sama patronować będzie wielorakim inicjatywom artystycznym. Żywym centrum kultury i sztuki kształtującym regionalną tożsamość, integrującym lokalne społeczności wokół takich wartości jak wspólna przeszłość, tradycja, czy duma z dorobku minionych pokoleń, ze szczególnym naciskiem na spuściznę Tadeusza Kantora.