Narodowe Czytanie 24.09.2019 r.

Zalogowani w bibliotece

„Proszę pani, czy ja jestem zalogowany, że mogę wypożyczać książki?”– takie pytanie usłyszałam parę dni temu od ośmiolatka, któremu chodziło o to, czy jest zapisany do biblioteki. To znak czasu dowodzący, że świat wirtualny zdominował współczesne umysły. Trzeba zwielokrotnić wysiłki, by królestwo wyobraźni, jakim jest literatura, odzyskało swoich mieszkańców. W Polsce od kilku lat czytanie nabrało rangi państwowej, za sprawą prezydentów RP promujących akcję Narodowego Czytania.

Tę akcję przeprowadzono także w Bibliotekach wchodzących w skład GOKiW w Wielopolu. 25 września w Bibliotece w Nawsiu fragmenty kilku nowel, wybranych przez prezydenta RP, dla uczniów klasy VI SP im. Sybiraków w czytały: Aldona Wośko – polonistka, Maria Żywot – radna gminy Wielopole i sołtys wsi, Zofia Bryda Zofia – przewodnicząca KGW, Maria Zych- prezes Koła Seniora oraz Maria Janowska- członek Klubu Seniora i Chóru „Seniores”.

24 września w Bibliotece w Wielopolu zaproszeni goście: Beata Wiśniewska- przewodnicząca Rady Gminy Wielopole, Danuta Szostak- kierownik USC UG, Janina Cios- prezes BS w Wielopolu, Beata Kruczek – polonista z SP w Wielopolu, Tomasz Kozioł – zastępca dyrektora GOKiW, Irena Walat- kierownik ODiHR – Muzeum T. Kantora oraz Zuzanna Bujak- uczennica SP czytali fragmenty ośmiu polskich nowel. Na widowni zasiedli uczniowie trzech najstarszych klas SP im. T.M. Kantora w Wielopolu.

26 września w Bibliotece Glniku lektorzy: Zofia Bieszczad- radna gminy Wielopole, Wioletta Sarna- dyrektor SP im. Św. Jana Pawła II w Gliniku, Tadeusz Bokota- sołtys wsi, Genowefa Wrona- twórczyni ludowa, Halina Komórek- twórczyni ludowa oraz Gabriela Król- uczennica SP czytali „Dym” Marii Konopnickiej dla młodzieży z klas VII i VIII SP w Gliniku.

Uczestnicy spotkań otrzymali pamiątkowe zakładki do książek. Szkołom, lektorom oraz słuchaczom bardzo dziękujemy.

Do świata literatury nie trzeba się nawet logować, książka nie potrzebuje ładowarki, w bibliotekach nie płaci się abonamentu. Nie zawsze to co drogie jest cenniejsze od tego, co można mieć za darmo. Literatura jest źródłem mądrości, kształtuje wrażliwość, rozwija wyobraźnię, posiada humanistyczną głębię. Ci, którzy nie rezygnują z tego bogactwa, obrali właściwą drogę.

                                                                                         Maria Wójcik

Skip to content