Poezja bliska dzieciom

            Spotkanie dziecka z literaturą rozpoczyna się zazwyczaj od poezji. Poezja jest jednym z pierwszych źródeł, które niezauważalnie i dyskretnie uczą  świata i praw nim rządzących. Kształtuje świat wartości dziecka, rozwija jego wrażliwość, jest księgą uczuć, olśnień i zachwytów. Wywołuje pierwsze refleksje, zdziwienia, radości lub smutki. Obcowanie dziecka z poezją nie może być jednak przymusem, ale w umiejętny sposób powinno być zaproszeniem do „tajemniczego ogrodu słów”, gdzie młody odbiorca zawsze może odkrywać coś nowego, coś, co rozbudzi jego wrażliwość i wyobraźnię. Takim zaproszeniem jest coroczny konkurs recytatorski organizowany przez Bliblioteki GOKiW w Wielopolu Skrz. ph. „Recytacja jednego wiersza”. Nie chodzi nam o to, aby na siłę zrobić z dzieci aktorów, ale mamy nadzieję, że wszelkie działania w celu przybliżenia dzieciom piękna poezji i rozbudzenia w nich możliwości twórczych sprawią, że uczniowie klas I-VI, bo do nich kierowany jest ten konkurs, bardziej zainteresują się poezją, polubią czytać wiersze, może niektórzy odkryją w sobie talenty recytatorskie i będą się w tym kierunku rozwijać.

            Finał XVI edycji konkursu odbył się 21 marca 2015r. w sali GOKiW w Wielopolu. W pierwszym etapie w eliminacjach wzięło udział 150 uczestników szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Do finału dostało się 53 osoby.

            Komisja konkursowa w składzie: Maria Kozińska- Dyrektor  Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach, Dorota Łuszcz- zastępca Dyrektora GOKiW w Wielopolu oraz Katarzyna Sikora- instruktor GOKiW w Wielopolu, wyłoniła następujących laureatów:

W kategorii I (kl.I-II):

I miejsce- Kinga Gąsior z Nawsia

II miejsce- Natalia Trałka z Glinika

III miejsce- Zuzanna Bujak z Wielopola

Wyróżnienia: Zuzanna Sokołowska z Berdechowa, Kacper Wojnarowski z Brzezin.

W kategorii II (kl. III-IV):

I miejsce- Eliza Wójcik z Wielopola

II miejsce- Zuzanna Wojnarowska z Brzezin

III miejsce- Weronika Wajda z Glinika

Wyróżnienie: Łukasz Tokarski z Glinika.

W kategorii III (kl. V-VI):

I miejsce- Gabriela Bieszczad z Glinika

II miejsce- Milena Wójcik z Wielopola

III miejsce- Gabriela Wojnarowska z Berdechowa.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękną recytację. Paniom z jury za poświęcony czas i ocenę występów, przybyłym gościom- Przewodniczącej Rady Gminy p. Halinie Poręba oraz Wiceprzewodniczącemu Rady Gminy p. Markowi Mucha, za uświetnienie uroczystości swoją obecnością jak również wszystkim, którzy przybyli na sobotnie spotkanie z poezją. Zapraszamy za rok, aby sala była tak wypełniona po brzegi jak w tym roku!

                                                                                                                                              W.Ś.

 

 

Skip to content