Pasowanie na czytelnika 2015

Los książek

 

Terencjusz twierdził, że Los książek zleży od pojętności czytelników. Jego wypowiedź można na wiele sposobów uzupełniać i modyfikować. Przede wszystkim los książek zależy od tego, czy znajdą one czytelników.

Sposobem ich poszukiwania jest coroczne „Pasowanie na czytelnika” dla klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Wielopolu organizowane przez Biblioteke GOKiW. 20 maja kolejni pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników. Dzieci zostały zapoznane z korzyściami wynikającymi z czytania, wykazały się znajomością bajek i umiejętnością czytania oraz recytowania, złożyły przyrzeczenie i zostały pasowane na czytelników. Następnie zwiedziły bibliotekę i wypożyczyły sobie książki. Imprezę uświetnił swoją obecnością wiceprzewodniczący Rady Gminy Wielopole Skrzyńskie Marek Mucha, który wręczył dzieciom dyplomy i zachęcił je do korzystania z zasobów biblioteki. Dziękujemy Panu Markowi oraz wychowawczyniom: Halinie Brzoza i Julii Tenczar za wsparcie inicjatywy propagującej czytelnictwo.

  Odwracając tok rozumowania cytowanego komediopisarza rzymskiego można stwierdzić, że także los człowieka zależy od jego stosunku do książek. Bo przecież, jak napisał A. Pérez-Reverte, Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę (…). Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne (…).   Ta brama jest wciąż otwarta, biblioteki i szkoły zachęcają do jej przekroczenia, ale trzeba jeszcze chcieć przez nią przejść.

 

                                                                                         Maria Wójcik

Skip to content