Olbrzymi problem

Bardzo Fajny Olbrzym z powieści R. Dahla to najłagodniejszy z olbrzymów. Nie tylko nie zjada ludzi, ale walczy ze złymi olbrzymami – ludożercami i zapewnia dzieciom kolorowe sny wdmuchując je przez specjalną trąbę do ich pokoi. Ma on jednak problem z wysławianiem się. Oto jak tłumaczy się swojej przyjaciółce Sophie: Słowa, słowiska, wysłówki (…) Zawsze z tym miałem utrapności. Musisz mieć do mnie trochę cierpienia i  nie podprawiać. Co ja poradzę, że czasami tak nie chciał, jak bym mówić. Wiem, co chciał, ale jakoś mi się tak porobi.

Problem z wysławianiem się ma nie tylko zapracowany BFO. Mają go wszyscy, którzy nie czytają. Słowa i związki frazeologiczne, z którymi się stykamy są budulcem naszej własnej mowy. Kto ma częsty kontakt z pięknymi zwrotami i bogatym słownictwem sam staje się wzorem elokwencji.

Do kontaktu dzieci z książkami – skarbnicami słownego bogactwa, zachęcała Biblioteka GOKiW w Wielopolu organizując 11 czerwca „Pasowanie na czytelnika” dla uczniów klas I SP w Wielopolu. Dzieci zostały zapoznane z pracą biblioteki, obejrzały film edukacyjny, zdały egzamin z czytania oraz znajomości bajek i wierszy, po czym zostały „gęsim piórem” pasowane na czytelników przez dyrektora biblioteki GOKiW Dorotę Łuszcz. Gość honorowy spotkania – zastępca wójta Krystyna Wlezień, wręczyła im pamiątkowe dyplomy, podzieliła się własnymi doświadczeniami związanymi z czytaniem oraz zachęciła do korzystania z zasobów biblioteki. Następnie biblioteczni nowicjusze wypożyczyli sobie po kilka książek na wakacje.

Składamy podziękowanie dzieciom, ich wychowawczyniom: Halinie Brzoza i Julii Tęczar, dyrektorowi SP w Wielopolu Markowi Śliwińskiemu oraz Krystynie Wlezień za uczestnictwo i pomoc organizacyjną.

Nauczyciele alarmują – młodzie ludzie nie potrafią dziś czytać, pisać i mówić. Wyrasta nam pokolenie obrazkowe, które w kontakcie bezpośrednim zbyt często posługuje się monosylabami, wypowiada się niepoprawnie, a często też wulgarnie. A przecież lekarstwa na te przypadłości leżą na bibliotecznych regałach i można z nich korzystać bezpłatnie i bez ograniczeń.

 

                                                                                   Maria Wójcik

Skip to content