Grunt to dobre skojarzenie

W procesie przyswajania sobie zasad trudnej polskiej ortografii pomocne mogą być skojarzenia. Na przykład litery w wyrazie, którego pisownia stanowi dla nas szczególną trudność, można skojarzyć z wyglądem przedmiotu,  czy żywej istoty nazywanej tym określeniem. Ilustruje to następujący wierszyk, który może być pomocny przy pisaniu wyrazu „żaba”: „Spójrz na pierwsze „zet” w tym słowie /- wygląda jak żabka – każdy to powie. /A ta kropka nad nią? To lecąca mucha, /co w żabim pyszczku wyzionie wnet ducha…”. Podpowiedź na temat wyrazu „kura” znajduje się w następnej rymowance: „Przez „u” zwykłe piszesz kura, /bo to „u” to kurza dziura. /Do tej dziury – to nie bajka / kura znosi swoje jajka. /Zajrzyj do „u” tego potem /- może znajdziesz jajko złote…”. Pewnie nie dla każdego trudnego wyrazu ułożono taki wierszyk, ale każdy można z czymś skojarzyć. A skojarzenia zapisują się w naszym umyśle mocniej niż suche zasady ortograficzne. Raz sprecyzowane pozostaną w naszej pamięci na długie lata i będą procentować niczym złote jajka, których wartość przewyższa cenę jajek zwykłych.

Zachętą do poznawania naszej ortografii jest organizowany corocznie przez Bibliotekę GOKiW w Wielopolu konkurs pod hasłem „Zostań mistrzem ortografii” przeznaczony dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych. Tegoroczny finał konkursu odbył się 5 czerwca, wzięło w nim udział 15 uczniów. Ortograficzne testy oceniała komisja w składzie: Wiesława Wojnarowska – polonistka z SP w Brzezinach Berdechowie oraz bibliotekarki Agata Gąsior (Brzeziny) i Iwona Świrad (Glinik). Największą liczbę punktów uzyskały:

I miejsce: Justyna Misora z Wielopola

II miejsce: Gabriela Mucha z Nawsia

III miejsce: Barbara Zegar z Wielopola

Wyróżniono: Katarzynę Tabasz z Wielopola, Joannę Andreasik z Brzezin oraz Aleksandrę Olszewską z Brzezin Berdechowa.

Wiesława Wojnarowska, przewodnicząca jury, wręczyła laureatom dyplomy i nagrody książkowe. Pogratulowała też uczestnikom konkursu zainteresowania ortografią oraz zdobytej w tej dziedzinie wiedzy.

Składamy serdeczne podziękowanie uczniom biorącym udział w konkursie oraz nauczycielom, którzy pomagali przy jego organizacji. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Wiesławy Wojnarowskiej za pracę w komisji i opiekę nad młodzieżą oraz Jerzego Pająka za przewóz uczestników konkursu.

Maria Wójcik

Skip to content