Poezja jest dobra na wszystko

Poezja  to łodyga, co pączek przyszłości dźwiga.

                                                                                                 J. Łuszczewska

W XXI w. dla ludzi poezja staje się coraz mniej ważna. Dzieci bardziej interesują się komputerami, a dorośli ciągle zajęci są pracą. Ani jedni ani drudzy nie mają czasu na przeczytanie książki, a co dopiero tomiku poezji. Powyższy cytat przekonuje nas o ważności poezji w życiu każdego człowieka, a szczególnie dziecka. Droga do „wielkiej” literatury zaczyna się właśnie od wierszy dla dzieci. Barbara Tylicka twierdzi, że proces dojrzewania do literatury odbywa się „po schodach wierszy”, ponieważ nim dziecko rozezna się w znaczeniu słów, pojemności, ich sensów, nim nauczy się czytać, ma możliwość poznania rytmu, melodyjności, nastroju. O ważności kontaktu ze słowem poetyckim od najmłodszych lat przekonuje słynny poeta Jan Brzechwa pisząc: „Ludzie piszący dla dzieci wznoszą lekki, malowniczy most , po którym mali czytelnicy chętnie i niepostrzeżenie przechodzą od swoich ukochanych książeczek do wielkich poezji, do literatury klasycznej, a potem- do dzieł pisarzy współczesnych”. Nadzieją na to, że poezja rozwijać się będzie na terenie naszej „małej Ojczyzny” jest coroczny konkurs recytatorski ph. „Recytacja Jednego Wiersza” dla uczniów szkół podstawowych.

XV finał tego konkursu odbył się 22 grudnia 2013r. w sali GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim. W finale wzięło udział 54. uczestników. W młodych, utalentowanych uczestnikach widać było potencjał i wielkie zaangażowanie.

Występy oceniała komisja w składzie:  Maria Kozińska– Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ropczycach, Jolanta Zarszyńska– Dyrektor Gminnej Biblioteki we Frysztaku oraz Dorota Łuszcz – zastępca Dyrektora GOKiW w Wielopolu. Komisja wyłoniła następujących laureatów:

w kategorii I ( kl. I-II):

Zuzanna Wojnarowska z Brzezin – 1 miejsce

Zuzanna Krok z Berdechowa – 2 miejsce

Natalia Zegar z Glinika – 3 miejsce

Weronika Wajda z Glinika – wyróżnienie

w kategorii II (kl. III-IV):

Piotr Ligęska z Glinika – 1 miejsce

Łukasz Tokarski z Glinika – 2 miejsce

Gabriela Wojnarowska z Berdechowa – 3 miejsce

Urszula Cholewa z Brzezin – wyróżnienie

Katarzyna Wiśniowska z Nawsia – wyróżnienie

w kategorii III (kl. V-VI):

Norbert Bysiewicz z Berdechowa  -1 miejsce

Celina Kulig z Glinika – 2 miejsce

Dagmara Sikora z Brzezin – 3 miejsce

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i wspaniałe prezentacje. Dziękujemy paniom z jury, że zachciały poświęcić swój cenny czas, aby wyłonić laureatów konkursu i wszystkim, którzy przybyli, aby dopingować młodych artystów. Zapraszamy za rok!

W. Ś

Skip to content