NIE POZWÓLMY WIERSZOM ODLECIEĆ

Wiersze podobne są do ptaków. Szybują ponad codziennością, karmią się schwytanymi w locie okruchami prawdy i piękna. Przynoszą powiew wolności, inspirują do rzeczy wzniosłych. Ich nieodparty urok sprawia, że kochamy wiersze. Przepisujemy je ze wzruszeniem, przechowujemy jak najcenniejsze klejnoty, uczymy się ich na pamięć. Jest tak, gdyż dorastaliśmy wśród poetyckich słów. Z Tuwimem wyciągaliśmy „Rzepkę”, z Jachowiczem martwiliśmy się „Chorym kotkiem”. A gdy u Konopnickiej pod komodą pojawiły się krasnoludki zastanawialiśmy się „Czy to bajka, czy nie bajka…” Teraz, już dorośli, przemierzamy świat u boku „Pana Cogito” Herberta, a po trudnym dniu wpadamy do Szymborskiej, by przyznać rację jej słowom, że „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. I cieszymy się duchowym bogactwem, które dzięki tylu zacnym literatom stało się naszym udziałem.

By podzielić się tym bogactwem i nie pozwolić skrzydlatym słowom poezji odfrunąć do krainy zapomnienia Biblioteka GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim po raz kolejny zorganizowała przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych konkurs recytatorski p.h.„RECYTACJA JEDNEGO WIERSZA”. Eliminacje przeprowadzone w każdej miejscowości gminy wyłoniły 51 finalistów, którzy prezentowali wybrane wiersze dla dzieci na scenie GOKiW 20 grudnia 2009 r. Do grona jurorów zaproszono: Marię Kozińską-dyrektorkę PiMBP w Ropczycach, Agnieszkę Szelę z tejże biblioteki oraz Dorotę Łuszcz-zastępcę dyrektora GOKiW. Panie wyłoniły następujące grono laureatów:

– w kategorii I (kl. I-II)

I miejsce: Sylwia Szydło z Nawsia

II miejsce: Alicja Kipa z Glinika

III miejsce: Dagmara Sikora z Brzezin

Wyróżniono: Kamila Strzępka z Wielopola, Michała Bysiewicza z Brzezin-Berdechowa oraz Klaudię Mądro z Broniszowa.

– w kategorii II (kl. III-IV)

I miejsce: Natalia Mazur z Brzezin-Berdechowa

II miejsce: Wiktoria Kurcz z Brzezin

III miejsce: Zuzanna Wójcik z Wielopola

Wyróżniono: Przemysława Gąsiora z Brzezin-Berdechowa, Paulinę Andreasik z Nawsia i Magdalenę Kolebuk z Glinika.

– w kategorii III (kl. IV-V)

I miejsce: Sylwia Stasik z Glinika

II miejsce: Justyna Misiora z Wielopola

III miejsce: Marlena Wójcik z Wielopola

Wyróżniono: Joannę Andreasik z Brzezin, Gabrielę Mucha z Nawsia oraz Ewę Wójcik z Glinika.

Po dziecięcych prezentacjach poezji Maria Kozińska podzieliła się z uczestnikami i widzami konkursu polonistycznymi uwagami. Zwróciła uwagę na stosowny do wieku dobór wiersza, konieczność wyraźnej i wyrazistej deklamacji oraz postawę ciała. Następnie wraz z Dorotą Łuszcz wręczyły zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w przeprowadzenie konkursu: dzieciom, rodzicom, członkom jury, dyrektorom szkół i nauczycielom. W gronie tych ostatnich szczególnie pragniemy uhonorować pracę: Elżbiecie Lech, Beaty Kruczek, Renaty Rogowskiej-Bełch, Anny Kwiatek, Wiesławy Zdziebko, Haliny Betleja, Sabiny Brzozowskiej, Grażyny Święch, Wiesławy Wojnarowskiej, Małgorzaty Lubelczyk, Małgorzaty Wilk oraz Barbary Pieczonka.

Poezja jest nie tylko w wierszach, jest także w nas i wokół nas.  Bo przecież „Między domem a pracą są małe zakamarki szczęścia: ptak, ogród, powitanie sąsiada, uśmiech dziecka, kot wygrzewający się na słońcu” (P. Brow). Tak objawiona nie zawsze trafia na karty książek i biblioteczne półki. Wystarczy jednak, by trafiła do naszych serc. Wtedy żyjemy intensywniej, piękniej i jesteśmy szczęśliwsi. Gdyż poezja, zarówno ta utkana ze słów, jak i ta upleciona z tęczy, to najlepszy specyfik na porost…skrzydeł. Spójrzmy chociażby na Pegaza. Jestem pewna, że przed poznaniem muz on także był tylko zwykłym koniem pociągowym…

Maria Wójcik

Skip to content