MIŁOŚNICY „MAŁEJ OJCZYZNY”

„Dla człowieka, podobnie jak dla ptaka świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo tylko jedno.”

(O. W. Holmes)

„Mała ojczyzna” jest dla każdego przystanią, z której się wyrusza w świat i do której chętnie się wraca. To ten kawałek świata, który najmocniej zapada w pamięć, najsilniej porusza emocje, a we wspomnieniach jest często na pierwszym miejscu. Jest to związane z psychiką ludzką, która każde inicjacyjne wydarzenie traktuje jako wyjątkowe (pierwsze kroki, pierwsze słowa, pierwsza szkoła, pierwsza miłość, pierwsza praca). Na tej zasadzie najbliższe otoczenie dorastającego człowieka jest jego pierwszą ojczyzną kształtującą postawy, oczekiwania, pragnienia. Historia, kształt materialny i kulturowy tej najbliższej ojczyzny to czynniki determinujące dalszy rozwój młodego człowieka, a równocześnie wielkie bogactwo, które może on wykorzystać dla własnego dobra. Bogactwo doświadczeń, wzorów, wiedzy i piękna, które można uczynić własnym i zagospodarować.

Inicjatywą pomocną w docenieniu dziedzictwa „małej ojczyzny” przez dorastającą młodzież jest w Bibliotece GOKiW w Wielopolu konkurs wiedzy o regionie ph. ”WIELOPOLSZCZYZNA – NASZA MAŁA OJCZYZNA”, przeznaczony dla gimnazjalistów. W roku bieżącym w konkursie tym wzięło udział 42 uczniów, z których, zgodnie z regulaminem, sześcioro przeszło do finału. Finałowe zmagania odbyły się 21 marca, a oceniało je jury złożone z autorów publikacji : ”Wielopolszczynza – szkice z dziejów” tj. dr-a Władysława Tabasza, ks. dziekana Jana Bylinowskiego o raz dyrektora Zespołu Szkół w Małej Juliana Zegara. W pisemnej i ustnej części finału można było zdobyć łącznie 40 pkt. Zaprezentowana wiedza pozwoliła na następującą ocenę:

I miejsce: Patrycja Gąsior z Brzezin (kl. III d)

II miejsce: Leonia Brzozowska z Brzezin (kl. III d)

III miejsce: Joanna Chodak z Glinika (kl. I e)

Poza podium znaleźli się: Dominik Sroka z Nawsia (kl. I c), Agnieszka Bieszczad z Glinika (kl. III e) oraz Faustyna Mytych z Glinika (kl. III e). Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, które wręczyli im członkowie komisji oceniającej.

Pragniemy serdecznie podziękować młodzieży za udział w tej niełatwej rywalizacji oraz dyrektorowi Publicznemu Gimnazjum w Wielopolu Stanisławowi Parysiowi za współpracę z biblioteką i zorganizowanie wyjścia młodzieży do OK na eliminacje i finał. Dziękujemy znakomitym gościom zasiadającym w jury za poświęcony czas i wysiłek – Wasza obecność podniosła prestiż naszego konkursu, a Wasza wiedza, którą podzieliliście się z nami komentując odpowiedzi młodych ludzi, wzbogaciła naszą znajomość regionu. Szczególnie ciepłe słowa podziękowań kierujemy do Małgorzaty Cabaj za koordynację wspólnych działań kulturalnych gimnazjum i biblioteki oraz wieloletnią, sympatyczną współpracę. Jej, jak również Joannie Kosińskiej i Bernadecie Gąsior jesteśmy wdzięczni za pomoc w ocenie testów z eliminacji. Dziękujemy dyrektorowi GOKiW Marcinowi Świeradowi za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Trzeba nam wszystkim szczycić się pracą przodków, którzy nadali obecny kształt naszej „małej ojczyznie”, jej dorobkiem kulturalnym, tradycjami. Znajomość przeszłości jest podstawą tej dumy i równocześnie stanowi gwarancję, że sami będziemy patriotami i miłośnikami Wielopolszczyzny. Poznać coś to uczynić własnym, bliskim i ważnym. Niech wiedza zdobyta w naszym konkursie przyczyni się do umocnienia postawy umiłowania stron rodzinnych – tego życzymy jego uczestnikom.

Maria Wójcik

Skip to content