KANTORALIA 2008

Od 30 maja do 1 czerwca 2008 r. Wielopole Skrzyńskie było miejscem bardzo ważnych wydarzeń kulturalnych. W tym czasie odbywały się bowiem V Podkarpackie Prezentacje Teatrów Poszukujących o nagrodę im. Tadeusza Kantora pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego organizowane przez: Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. T. M. Kantora, Gmina Wielopole Skrzyńskie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.

V Podkarpackie Prezentacje rozpoczęły się wernisażem wystaw: „Nigdy tu już nie powrócę” – Garderoba po próbie spektaklu. 1987 r. , Artur Grottger 1837 – 1867. Heliograwiury z cyklów „Polonia”, „Lituania”, „Wojna”. Pierwsza z nich została przygotowana przez Bogdana Renczyńskiego i Annę Halczak, druga przez Józefa Chrobaka (pracowników CRICOTEKI).

Po uroczystym otwarciu Festiwalu w GOKiW uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć pozakonkursowy spektakl pt. „Minęło, minęło i tak przeminą wszystkie historie” w wykonaniu aktorów Teatru Cricot 2, teatru M.I.S.T oraz Katarzyny Wełmińskiej i Kuby Kowalczyka. Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Andrzej Wełmiński. Premiera spektaklu przygotowanego dla upamiętnienia 17. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora odbyła się 08.12.2007 r. na deskach sceny „W Bramie” Teatru im. Juliusza Słowackiego w ramach okolicznościowych imprez CRICOTEKI.

W sobotę i niedzielę odbyły się prezentacje konkursowe amatorskich zespołów teatralnych. W tegorocznym Festiwalu o główną nagrodę czyli Krzesło Kantorowskie i nagrodę pieniężną walczyli: Teatr ab-SURDUT leniwe oko z Ośrodka Kultury GÓRNA z Łodzi, Teatr Przedmieście z Warszawy, Teatrd itd… z Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Teatr Przedmieście z Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie oraz występujące we wspólnym spektaklu: Naturalny Teatr Wiejski z Lubeni, Studencki Teatr Szarej Masy z Krosna i Teatr Całego Narodu z Rzeszowa.

W sobotę wieczorem odbyło się spotkanie z aktorami Tatru Cricot 2: Taresą i Andrzejem Wełmińskimi, Bogdanem Renczyńskim, Tomaszem Dobrowolskim, Janem Güntnerem oraz wnuczką siostry Tadeusza Kantora Małgorzatą Palką. Artyście dzielili się swoimi wspomnieniami i przeżyciami z okresu pracy z T. Kantorem. W niedzielę uczestnicy festiwalu wzięli udział we mszy św. w intencji śp. Tadeusza Kantora, odprawionej w Kościele Parafialnym w Wielopolu Skrzyńskim.

Wieczorem jury w składzie: Bogdan Renczyński (CRICOTEKA Kraków), Czesław Drąg (WDK w Rzeszowie), Adam Sypel (artysta-plastyk z Ropczyc), Marek Pękala (Gazeta Codzienna „Nowiny”), przedstawiło wyniki V Podkarpackich Prezentacji Teatrów Poszukujących. Pierwszą równorzędną nagrodę otrzymali: Teatr Przestrzeni z Warszawy i Teatr Przedmieście z MDK w Łańcucie. Na zakończenie Festiwalu wystąpił Lwowski Teatr Woskriesiennia w pozakonkursowym ulicznym spektaklu „Gloria” w reżyserii Jarosława Fedoryszyna. Spektakl mówił o rytuałach i obyczajach jakie towarzyszą człowiekowi od początku dziejów i o znaczeniu ognia w życiu ludzkim. Kolejna edycja Podkarpackich Prezentacji odbędzie się za dwa lata.

Katarzyna Sikora

Skip to content