Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gliniku 11 listopada 2018

Dodane przez: w dniu 15 listopada 2018

 

Mszą Św. Koncelebrowaną w Intencji Ojczyzny oraz św. pamięci ppłk AK Józefa Bokoty w Kościele Parafialnym pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Gliniku, rozpoczęły się obchody 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Po mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się na placu przed Budynkiem Wielofunkcyjnym w Gliniku i rozpoczął ją od przywitania wszystkich zaproszonych gości i mieszkańców naszej małej Ojczyzny Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie Pan Marek Tęczar. Kolejnym punktem obchodów było uroczyste podniesienie Flagi Państwowej na maszt, którego dokonali strażacy z OSP Glinik. Pan dr Piotr Szopa Naczelnik Oddziału IPN w Rzeszowie przekazał informacje o działalności ppłk Józefa Bokoty ps. „Malina”, a radny Rady Gminy w Wielopolu Skrzyńskim
z Glinika Pan Tadeusza Bokota odczytał uchwałę rady Gminy o nadaniu imienia mostowi na rzece Wielopolce: Podpułkownika Armii Krajowej Józefa Bokoty ps. „Malina”. Wójt Gminy oraz Sołtys Sołectwa Glinik i przedstawiciel rodziny Pan Tadeusz Bokota odsłonili tablicę pamiątkową informującą o życiu Podpułkownika, którą poświęcił Dziekan Dekanatu Wielopolskiego ks. Prałat Józef Kłosowski, który jest również proboszczem Parafii pw. Świętego Mikołaja w Brzezinach.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy głos zabrał Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie Pan Marek Tęczar, który przypomniał wszystkim, najważniejsze daty naszej historii, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Biografię ppłk Józefa Bokoty ps. „Malina”, przypomniał wszystkim bratanek Podpułkownika, Pan Tadeusz Bokota, który przyjechał na te uroczystości z Olsztyna.

Na koniec obchodów zaprezentowały się dzieci ze szkoły podstawowej im. Św. Jana Pawła II  w Gliniku, które przedstawiły program artystyczny ph. „ 100 lat Niepodległej”, przygotowany przez Panie Annę Kwiatek, Halinę Olech, Barbarę Pawełek oraz Pana Arkadiusza Zygmunta. 

Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w tym ważnym dla wszystkich Polaków Święcie.

 

 

 

 

Tekst: Tomasz Kozioł

Fot.: Jacek Pociask

Zobacz galerię