I Międzynarodowe X Ogólnopolskie Prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora

Dodane przez: w dniu 5 czerwca 2018

W dniach od 1 do 3 czerwca 2018r.  w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim odbywały się prezentacje Teatrów Poszukujących o Nagrodę im. Tadeusza Kantora. Organizatorem było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wielopolskiej im. Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrzyńskim, współorganizatorami byli: Gminny Ośrodek Kultury
i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Witold Darłak oraz Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie Marek Tęczar.

Uroczystość rozpoczęła się od wystawy pn. „Plakaty ze spektakli Tadeusza Kantora i Teatru Cricot 2”. W Festiwalu wzięło udział 10 teatrów konkursowych oraz 2 poza konkursowe.

 1. Teatr „Reduta Śląska”
 2. Grupa teatralna „Stan Wyjątkowy”
 3. Teatr „PUK-PUK”
 4. Szkolny Teatr Lalki i Aktora
 5. Teatr „RE/AKTOR”
 6. Teatr Zbożowy
 7. Teatr Jednego Aktora
 8. Teatr „NOTOCO”
 9. Teatr Studencki Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie
 10. Teatr Zenetheatrum z Węgier
 11. Zakarpacki Regionalny Teatr Lalek „BAVKA” z Użgorodu – Ukraina
 12. Teatr PRZEBUDZENI

Jury w składzie: Henryk Jan Peszek – przewodniczący, Bogdan Renczyński, Janusz Pokrywka, Czesław Drąg, Anna Jamrozek Sowa wyłoniło zwycięzcę, którym okazał się Teatr „Reduta Śląska” z Chorzowa za spektakl „Stary klamor w dziadkowym szranku”. Teatr otrzymał nagrodę finansową w wysokości 3000 zł, ufundowaną przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

II miejsce i nagrodę rzeczową o wartości 2000 zł, ufundowaną przez Starostę Powiatu Ropczycko – Sędziszowskiego otrzymał Teatr Studencki Uniwersytetu Preszowskiego  za spektakl „Stulecie według Marii” w wykonaniu Jana Jendrichovskiego.

III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 1000 zł ufundowaną przez  Wójta Gminy Wielopole Skrzyńskie otrzymał Teatr „PUK-PUK” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku za spektakl „Głusi”.

Nagrody indywidualne pieniężne w kwocie 500 zł oraz krzesła kantorowskie ufundowane przez Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie otrzymali: Najlepszy Aktor –  Aktorzy Teatru Zbożowego z Kielc za spektakl „Kaskaderzy” oraz Najlepszy Reżyser –  Benedek Csaki z Teatru Zenetheatrum z Debreczyna. Krzesła Kantorowskie ufundowane również przez Dyrektora WDK, otrzymały wszystkie teatry biorące udział w Festiwalu.

Bardzo serdecznie dziękujemy sponsorom: Firmie Agrol –Bud, Firmie Kabanospol, Firmie ZM Ropczyce, Firmie Fanum, Firmie Drewspan, Firmie Sudzucker Polska.

Festiwal organizowany będzie co 2 lata na przemian z warsztatami teatralnymi dla grup teatralnych oraz opiekunów grup. 

Projekt dofinansowany został ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z oferty pn. „Wydarzenia kulturalne” w zakresie kultury w 2018 roku .

 

Tekst
Dominika Traciak
GOKiW Wielopole Skrzyńskie

Fot. Jacek Pociask


Zobacz galerię

Skip to content