Jubileusz 25-lecia Klubu Seniora w Wielopolu Skrzyńskim

Dodane przez: w dniu 17 listopada 2017

            Pierwszym Klubem Seniora, który powstał w Gminie Wielopole Skrzyńskie, był Klub Seniora w Wielopolu Skrzyńskim, założony w 1992r. z inicjatywy ówczesnej Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim Marii Skałuba. Pierwszym Prezesem Klubu Seniora został wybrany Pan Edward Zabiegły. W skład zarządu wchodzili również: Pani Maria Skałuba i Pan Ignacy Bykowski. Początkowe lata działalności Klubu Seniora polegały na organizowaniu spotkań, głównie dla mieszkańców sołectwa Wielopole z okazji: dnia babci, dnia dziadka, dnia matki oraz spotkań opłatkowych. W późniejszym czasie nasi Seniorzy spotykali się również z okazji dnia działacza kultury. Na spotkania zapraszali amatorskie zespoły z Dębicy, Iwierzyc, Lubeni, Nosówki i Kamienia.
Podczas tych spotkań swoje umiejętności prezentowali nasi Seniorzy: Pani Elżbieta Saletnik i Pan Aleksander Ozga, którzy grali na harmonijkach ustnych. Nie tylko w Wielopolu Skrzyńskim, ale również na ogólnopolskim przeglądzie gry na harmonijkach ustnych „HAKAM” w Kamieniu zdobywali nagrody i wyróżnienia. Na spotkaniach swoje wiersze recytowała Pani Janina Ozga, a swoje obrazy prezentował Pan Roman Lipa. Niezapomniane Gawendy opowiadał Pan Józef Ciołkosz, który zdobywał nagrody w konkursie „LICHO NADALI” w Sędziszowie Małopolskim, a w 2006 roku wraz z Panem Profesorem Władysławem Tabaszem otrzymali wyróżnienie na konkursie „SABAŁOWE BAJANIA” w Bukowinie Tatrzańskiej. Swoje wystawy hafciarstwa prezentowały Panie: Maria Ciołkosz, Helena Kubik i Zenona Raś.

            Dużym sukcesem w początkowych latach działalności naszych Seniorów był wyjazd i zdobycie wyróżnienia na ogólnopolskim festiwalu Twórców i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w 1992 roku, a trzecią nagrodę indywidualną zdobyła Pani Michalina Gruszka, która żyła ponad 100 lat.

            W 1999 roku, kiedy to Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku został Pan Marcin Świerad, wspólnie z Panią Instruktor Wiolettą Czapka założyli Zespół Obrzędowy „Wielopolanie” i to  właśnie Seniorzy z miejscowego Klubu Seniora stali się fundamentem tego zespołu! Jak się później okazało, Wielopolscy Seniorzy grali w Widowiskach Obrzędowych, pt. „Jaśkowe Wesele” oraz „Wielopolskie Zapusty”, prezentując je na terenie naszego kraju odwiedzając w Sejmie RP byłego Posła Pana Bolesława Bujak, w Sali Kongresowej Pałacu Kultury jak również brali udział w przeglądach i festiwalach wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Za granicą występowali w Tokaju na Węgrzech oraz na Słowacji w Słowackim Nowym Meście oraz zaprzyjaźnionym mieście Giraltovce.

            W sobotnie popołudnie 28 października 2017 roku , o godz. 15:00, w Sali Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrzyńskim spotkali się znowu, ale tym razem, żeby Świętować swój Jubileusz 25-lecia! Przybyli również Seniorzy z zaprzyjaźnionych Klubów Seniora z: Nawsia, Brzezin, Glinika i Broniszowa. Na Jubileuszu gościnnie wystąpił zaprzyjaźniony Kaberet „Kumy Dobrzechowskie” z Dobrzechowa. Gościem honorowym był Proboszcz Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Wielopolu Skrzyńskim Ks. Mariusz Siniak wspólnie z Katechetą  Ks. Michałem Polańskim. Nie zabrakło Władz Samorządowych z Powiatu Ropczycko -Sędziszowskiego na czele  Panią Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego Agnieszką Ochał oraz Radnym Powiatowym, a zarazem Dyrektorem GOKiW w Wielopolu Skrzyńskim Panem Marcinem Świeradem. Samorząd Gminy reprezentowali: Wójt Gminy Pan Marek Tęczar, Przewodnicząca Rady Gminy Pani Halina Poręba, Radna Gminy Pani Renata Góra, Radna Gminy, a zarazem  Sołtys Sołectwa Nawsie Maria Żywot. Wśród zaproszonych gości byli również obecni zaprzyjaźnieni, długoletni sponsorzy Klubu Seniora: Państwo: Zofia i Józef Ochab, Beata i Zbigniew Tobiasz, Elżbieta i Andrzej Hajduk oraz Pan Andrzej Łuszcz. Wszyscy złożyli Seniorom serdeczne życzenia, a Ks. Proboszcz odmówił modlitwę za Zmarłych Członków Wielopolskiego Klubu. Obecna była również honorowa Prezes Klubu Seniora Pani Elżbieta Szeliga oraz Honorowy Obywatel Gminy Wielopole Skrzyńskie: lekarz med. Pani Janina Śliwińska.

            Wójt Gminy Pan Marek Tęczar wręczył na ręce Pani Prezes Marii Skałuba duży kosz słodyczy oraz wspólnie z Dyrektorem GOKiW Panem Marcinem  Świeradem, wręczyli Członkom Zarządu Komisji Rewizyjnej oraz osobom z najdłuższym stażem w Klubie Seniora, pamiątkowe statuetki.  Dyplomy uznania oraz piękne róże otrzymali również Wszyscy Członkowie Klubu Seniora z Wielopola Skrzyńskiego. Nie zabrakło okolicznościowego tortu i głośnego STO LAT ! Podczas wyświetlanej prezentacji multimedialnej przypominającej zdjęcia z 25 lat działalności Klubu Seniora, nie jednej Osobie pojawiła się łezka w oku, ale i uśmiech na twarzy, który świadczył o tym, że Seniorzy  nie żałują wspólnie spędzonych chwil. Dla Gości, którzy przybyli na Jubileusz przygotowali piękny folder oraz fragmenty widowisk, w których brali czynny udział, za co w zamian otrzymali gromkie brawa.  Wszyscy uczestnicy bawili się prawie do samego rana, tańcząc przy walczykach, oberkach i poleczkach,  które grał również zaprzyjaźniony od wielu wielu lat z naszymi Seniorami Zespół „Blanka”.

            WIELOPOLSKIM SENIORMOM  ŻYCZYMY KOLEJNYCH PIĘKNYCH JUBILEUSZY. A tych, którzy chcą oglądnąć zdjęcia z jubileuszu zapraszamy do galerii zdjęć 2017 na stronę  internetową GOKiW.

 

    Tekst
Dominka Traciak
GOKiW Wielopole Skrzyńskie

Zapraszamy do galerii zdjęć