Budujemy mosty

 

 Czas spędzony z dzieckiem jest jak pieniądze zdeponowane w banku: Twoja inwestycja będzie procentować z każdym rokiem.

                                                                                                        J. Janvier

 

Zbudowane przez inżynierów przęsła mostowe usprawniają komunikację, pozwalają pokonać rzeki, rozpadliny skalne, wąwozy. O wiele ważniejsze są jednak mosty łączące człowieka z innymi ludźmi,  szczególnie wówczas gdy ten człowiek jest jeszcze malutki i stawia dopiero pierwsze kroki. Ciekawą propozycją dla maluszków nie chodzących do przedszkola (od ok. 1,5 roku do 5 lat) są grupy zabawowe. W Polsce inicjatywę tę promuje Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego.

Dzięki wsparciu Fundacji (zestaw zabawek, szkolenie) od lutego b.r. grupa zabawowa działa także w Bibliotece GOKiW w Wielopolu. Podczas cotygodniowych zajęć dzieci bawią się z innymi dziećmi oraz rodzicami pod kierunkiem animatora (zabawy: przy muzyce, ruchowe, manualne, wspólne czytanie, zajęcia tematyczne). Dzięki temu zdobywają pierwsze doświadczenia społeczne, poznają świat i uczą się samodzielności w atmosferze wzajemnego szacunku, akceptacji, bezpieczeństwa i wsparcia. Równocześnie dorośli mają okazję ciekawie spędzić czas z dzieckiem poza domem, współtworzyć program zajęć, a także wymieniać się doświadczeniami z innymi rodzicami. Obecnie w zajęciach bierze udział 12 dzieci wraz z rodzicami.

Serdecznie zapraszamy, by zainteresowani taką formą działań integracyjnych dołączyli do nas. Będziemy wspólnie budować mosty i to nie tylko te „dla pana starosty”. Jeżeli będą chętni, grupa zabawowa może się wpisać na stałe w działalność biblioteki.

 

                                                                                            Maria Wójcik

                                                                                     (animatorka grupy)

Zabawa jest nauką

 

Zabawa jest nauką, nauka zabawą.

Im więcej zabawy, tym więcej nauki.

                                                                      (Glenn Doman)

W bibliotece GOKiW w Wielopolu wraz z początkiem sierpnia zakończyła się I edycja funkcjonowania grupy zabawowej prowadzonej dla dzieci  w wieku 1,5 – 5 lat, nie uczęszczających do przedszkola. Z propozycji biblioteki skorzystało 14 dzieci wraz z rodzicami, w tym 9 uczęszczało na zajęcia systematycznie. Od lutego b.r. odbyliśmy 22 ok. 2-godzinne spotkania. Poznawaliśmy siebie nawzajem oraz świat i uczyliśmy się współdziałania w grupie. A to wszystko przez zabawę, czytanie, różnorodne zajęcia plastyczne, taniec, muzykę, sport, rozmowę i śmiech. Entuzjazm dzieci i ich rodziców oraz podziękowania świadczą o potrzebie istnienia takich zajęć dla maluchów.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować dzieciom i ich rodzicom za współtworzenie radosnej, pełnej życzliwości i wsparcia atmosfery na spotkaniach. Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego kilkoro członków grupy rozpoczyna zajęcia w przedszkolach, ogłaszamy więc nabór do II edycji działania grupy (szczegóły na plakacie). Gorąco zachęcam rodziców do wyrwania się wraz z dzieckiem z domu, by wraz z nim uczynić pierwsze kroki na drodze do integracji społecznej.

Psychologowie twierdzą, że o kształcie osobowości człowieka i jego relacji do świata decydują 3 pierwsze lata życia. Jeśli w tym czasie zadamy dziecku jakieś rany emocjonalne, będą one właściwie nie do uleczenia. Ale też jeśli otoczymy malucha miłością, wsparciem, czułością i zapewnimy mu poczucie bezpieczeństwa, to taki fundament będzie gwarantem szczęśliwego życia pomimo późniejszych przeciwności. Jak pisał Ronald Russel: Dzisiejsze nieśmiałe dziecko, to to, z którego wczoraj się śmialiśmy. Dzisiejsze okrutne dziecko, to to, które wczoraj biliśmy. Dzisiejsze dziecko, które oszukuje, to to, w które wczoraj nie wierzyliśmy. Dzisiejsze zbuntowane dziecko, to to, nad którym się wczoraj znęcaliśmy. Dzisiejsze zakochane dziecko, to to, które wczoraj pieściliśmy. Dzisiejsze roztropne dziecko, to to, któremu wczoraj dodawaliśmy otuchy. Dzisiejsze serdeczne dziecko, to to, któremu wczoraj okazywaliśmy miłość. Dzisiejsze mądre dziecko, to to, które wczoraj wychowaliśmy.Dzisiejsze wyrozumiałe dziecko, to to, któremu wczoraj przebaczyliśmy. Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością.

 

                                                                                                  Maria Wójcik

(Tekst z sierpnia 2013 r.)

 

 

 

Skip to content